Munkám keretei


1. Titoktartási kötelezettség és a titoktartás alól való mentesülés feltételei

        A pszichológusokra titoktartási kötelezettség vonatkozik. Fontos azonban tudni, hogy néhány esetben a titoktartási kötelezettséget felváltja az illetékes hatóságnak tett jelentési kötelezettség:

      "Az érintett kliens pszichológiai adatait a kliens hozzájárulása hiányában is közölni kell, amennyiben ezt:

  • a törvény elrendeli, 
  • illetve mások védelme szükségessé teszi."  

( MPT, Pszichológusok Szakmai Etikai Kódexe (2004), 5. fejezet, 4-es bekezdés.)

      Ez nagyjából az Ön- (öngyilkossági veszély) és Közveszély (más személy veszélyeztetése, gyilkossági szándék stb.) eseteire vonatkozik, valamint a különféle bántalmazás eseteire (fizikai, szexuális erőszak, gyermekbántalmazás), valamint (súlyos) bűncselekményekről való tudomás megszerzése esetén. Súlyos öngyilkossági veszélyhelyzet esetén javaslatot teszek azonnali akut pszichiátriai kezelésre (hiszen ez már ambuláns keretek között nem ellátható), végszükség esetén OMSZ-ot (mentőket) is értesíthetem, de mindezekről tájékoztatva a klienst és átbeszélve vele ezeket és az intézkedés menetét.  

      Ha olyan körülmény felmerülne (rendkívül ritka), ami miatt jelentési kötelezettség merülne fel, ezt egyértelműen jelzem a kliensnek. A kliens "háta mögött" nem teszek bejelentést semmiről. A klienssel kötött szövetség, és titoktartás értelmében a legmesszemenőbbig a kliens érdekeit, adatait és titkait védem, a titoktartás alól csak a fentebbi helyzetekben mentesülök.

    Munkám során szupervíziós/intervíziós lehetőséget igénybe vehetek, amely során az adott kliens esetét a szupervíziós/intervíziós szakmai stáb megismerheti - anonim módon. Azaz, az eset/kliens kapcsán a szakmai relevanciájú információk megoszthatók a szakmai stábbal, viszont olyan jellegű személyes adatok nem oszthatók meg, amely(ek) által beazonosíthatóvá válna a kliens.


2. Kapcsolattartás

      Alapvetően a konzultációk/pszichoterápiás ülések során tartjuk a kapcsolatot (ez leggyakrabban heti 1x-i találkozást jelent 50 percben), illetve, ha ott megbeszélünk egy speciálisabb kapcsolattartási formát, akkor az az irányadó.

     Ha bármi felmerülne, kérdés, nehézség, vagy esetleg a következő időpont lemondása, akkor e-mailen lehet első sorban keresni/elérni engem. Sürgős esetben telefonon/ sms-ben is elérhető vagyok.
E-mail: nemethbence.pszichologus@gmail.com      Tel.: +36 70 857 6746


3. Kettős kapcsolat tilalma

   Pszichoterápiás folyamatban a pszichológus és a kliens/paciens között létrejött kapcsolati forma egyedül a pszichoterápiás kapcsolat lehet.  Emiatt nem áll módomban fogadni pszichoterápiára olyan klienst, akivel már van más jellegű "szorosabb" kapcsolatom is (pl. baráti kapcsolat, közeli ismerős, üzleti kapcsolat, jelenlegi paciensem szoros hozzátartozója stb.) A pszichoterápia lezárását követően sem alakulhat át másfajta kapcsolattá (pl. baráti) a terápiás kapcsolat a kliens védelme érdekében, illetve, azért, hogy a későbbiekben is legyen lehetősége visszajönni konzultációra/terápiára, ha szükségesnek érzi. A kettős kapcsolat tilalma a klienst és a terapeutát egyaránt védi, és megteremti az optimális feltételeit a hatékony pszichoterápiának.. 

4. A terápiában részt vevő felek feladatai 

   A pszichoterápiás keretekre azért van szükség, mert egyfajta biztonságot, állandóságot és viszonyítási pontot ad a terápiás kapcsolatnak és mindkét szereplő ismeri és tudja a dolgát. (Ez a 4. pont főleg a terápiás szolgáltatásra vonatkozik, a diagnosztikai folyamat egy pszichés állapotfelmérést takar és nem igazán tartalmaz gyógyító hatású intervenciót.) 

     A hozzám érkező kliens feladata az, hogy amennyiben elköteleződik pszichoterápia mellett, rendszeresen megjelenjen az alkalmakon, és amennyire csak lehet, előzetes megfontolások nélkül, szabadon mondja ki, ami magában lezajlódik, különös figyelmet fordítva azokra a nehézségekre, amik a terápiába hozták. Ez segít engem abban, hogy a kliens számára nem feltétlen tudatos gondolatokhoz, érzésekhez - amik a kliens nehézségével kapcsolatban állnak - közelebb tudjak kerülni. 

        A kliensnek lehetnek olyan érzései és gondolatai, amiket triviálisnak vagy zavarba ejtőnek érezhet, de ezeket is nyugodtan ossza meg velem. Ehhez hasonlóan, ha velem kapcsolatban támad valamilyen gondolata, érzése a kliensnek, ezeket is ossza meg velem, még akkor is, ha úgy érzi, hogy lehet, hogy jobb lenne ezekről hallgatni. A kliens és a terapeuta közötti kapcsolat megértése sokszor hozzásegít a kliens jobb megértéséhez, ezért nagyon fontos beszélnünk arról a terápiában, hogy hogyan vagyunk egymással, milyennek érezzük a terápiás kapcsolatot. 

     Terápiás munkámat pszichodinamikus szemléletben végzem, amit szükség esetén kiegészítek más terápiás technikákkal (pl. kognitív-viselkedésterápiás, sématerápiás, művészetterápiás, trauma fókuszú technikák). A terápia alapvetően verbális (beszélgetésen nyugszik), a szabad asszociáción alapul. Azonban, ha a kliensnek vannak álmai, rémálmai, vagy versei, rajzai, festményei, egyéb (művészeti) alkotásai azokat is behozhatja a terápiába.  A pszichodinamikus szemléletnek megfelelően nagy hangsúlyt helyezek a nem tudatos/tudattalan és rejtett érzések, gondolatok, fantáziák, vágyak feltárására, tudatossá tételére.  Ezen kívül, kiemelt szerepet kapnak a kliens kapcsolati viszonyulásai, valamint maga a terápiás kapcsolatra (pszichológus és kliens között) vonatkozó reflexiót is fontosnak tartom. 

      Pszichológusként a feladatom, hogy szakmai tudásomat és "önismeretemet" folyamatosan karban tartsam, önreflexív legyek, hogy a kliensem megfelelő lélektani segítséget kaphasson. A szakmaiság mellett nagyon fontosnak tartom, hogy emberként is elérhető legyek a terápiában, empatikus, megértő hozzáállással, elfogadással és hitelességgel. Ha a kliensnek nehézsége támad a terápia során, jelezze és mindent megteszek azért, hogy ezt a nehézséget elgörgessük az útból. Feladatom, hogy értő odafigyeléssel meghallgassam a klienst, ha pedig mélyítést és megértést segítő gondolataim támadnak, azokat megosszam. Ezek a gondolataim akár konfrontatívak is lehetnek. Lehet olyan is, hogy hosszabban beszélek, vagy hosszabban hallgatom, amit mond a kliens. Célom az, hogy közös munkával megértsük a kliensben zajló történéseket, és ennek következtében a kliensnek bővüljön az önismerete, egyre tudatosabb legyen önmagával kapcsolatosan és egyre jobban megértse saját magát. A tudatosság és megértés növekedésével sok esetben a hozott nehézségek és tünetek is csökkennek, megszűnnek.


5. Magázódás

      A munkám során magázódni szoktam. Kölcsönösen magázzuk egymást a klienssel életkortól függetlenül. Ez valaki számára elsőnek meglepő, vagy kényelmetlen lehet. A magázódásról annyit érdemes tudni, hogy egy formális dolog, ami alkalmas arra, hogy stabilan tartsa a kereteket a kliens és a pszichológus közt. A magázódás segít abban, hogy folyamatosan tudatában legyen mindkét fél, hogy a pszichoterápiás kapcsolat egy speciális, a kliens gyógyulását, személyiségfejlődését előmozdító kapcsolat, nem egy baráti beszélgetés, vagy más. Szerencsére, a magázódás tapasztalataim szerint nem ver éket közém és a kliens közé, hiszen a kapcsolat mélysége és minősége nem azon múlik, hogy tegeződünk vagy magázódunk. A magázódást tehát azért preferálom, mert segít kiemelni a terápiás kereteket, mindezt úgy, hogy maga a kapcsolat emberi része nem sérül, és mély, terápiás értelemben vett intim (belsőséges) és őszinte kapcsolat tud kialakulni a pszichológus és a kliens között.


6. Időpontok lemondása

     Egy konzultációs/pszichoterápiás alkalom 50 perc. Diagnosztikai folyamatnál ettől eltérhetünk, lehet hosszabb alkalmat is tartani előzetes megbeszélés szerint, ami gyorsítja a folyamatokat (pl. interjú vagy több teszt felvétele nem fér bele 50 percbe). A következő időpontot az adott alkalom végén megbeszéljük, fixáljuk.

      Előfordulhat, hogy valaki a megbeszélt időpontban nem tud eljönni. Ha már megbeszéltünk/fixáltunk időpontot, és mégis lemondásra kerül az alkalom a kliens "önhibájából" (pl. más programra szeretne menni, más programot szervez be az ülés helyett, vagy elfelejti lemondani, elfelejt eljönni stb.) akkor a fixált időpont lemondási díja 3000 Ft, amennyiben az időpontot több, mint 72 órával előtte lemondja. Ha megbeszélt időpont előtti 72 órán belül mondja le valaki az időpontot, 8000 Ft -ot kell megfizetni a lemondásért. Ha az időpontot 24 órán belül mondja le a kliens "önhibája miatt" akkor a mindenkori alkalom díjának 100%-át kell megfizetni. Amennyiben a kliensnek időpontja van és nem jön el, de nem mondta le, úgy az alkalom díjának 100%-át kell szintén megfizetni. (Ha közel jár a lemondási határidőhöz, sms-t érdemes küldeni, hogy biztos lássam időben).

      Előfordulhatnak Vis Maior esetek, pl. hirtelen betegség, baleset stb. Ilyen esetben egyéni mérlelegés tárgya, hogy kell-e megfizetni a szobabérlés és a rendelkezésre állás díját. A legtöbb esetben nem, azonban rendszeres, tendenciaszerű lemondás esetén elképzelhető, hogy akkor is fizetési kötelezettség terheli az illetőt, ha Vis Maior esetre hivatkozik. 

7. Árak és fizetési lehetőségek

       A szolgáltatásaim díjait a honlapomon megtalálhatják, árlistám nyilvános. Az alkalom végén lehet fizetni készpénzben, vagy banki utalással, vagy Revoluton, melyről számlát adok, amit az e-mail címére fogok küldeni. A nem készpénzes fizetés esetén az alkalmat követő 1 órán belül kérném elutalni az alkalom díját. 

8. Jegyzetelés, jegyzet készítés

       Munkám során a kliens által elmondottakról kézzel írott jegyzetet készítek az ülések alatt. Ez a lehetőség egy segítséget jelent számomra, hogy akár egy jóval korábbi beszélgetésünk tartalmát/lényegét is pontosan vissza tudjam idézni pl. hónapokkal később. A jegyzeteimre az adatkezelés és a titoktartás általános irányelvei érvényesek.

9. Adatkezelés

      A hozzám érkezők, az online és/vagy a személyes kapcsolatfelvétel aktusával kifejezetten hozzájárulnak és hozzájárulásukat adják ahhoz, hogy kezeljem a személyes, és különleges egészségügyi adataikat (szomatikus, pszichiátriai, pszichológiai).  A közölt adatokra a titoktartás elvei érvényesek. Munkám során szupervíziós/intervíziós lehetőséget igénybe vehetek, amely során az adott kliens esetét a szupervíziós/intervíziós szakmai stáb megismerheti - anonim módon. Azaz, az eset/kliens kapcsán a szakmai relevanciájú információk megoszthatók a szakmai stábbal, viszont olyan jellegű személyes adatok nem oszthatók meg, amely(ek) által beazonosíthatóvá válna a kliens. 

10. A keretek vonatkozása

            Az újonnan érkező klienseknek tudomására adom munkám kereteit (erre vonatkozó nyomtatott lap, QR kóddal ellátva). Ezen a lapon majd nyilatkoznia kell a kliensnek, hogy megismerte és elfogadja a munkám kereteit. Ezek az általános keretek akkor is vonatkoznak a mindenkori kliensre, ha a kliens mégsem olvasta el ezeket az irányelveket/kereteket, annak ellenére, hogy tájékoztattam ezek meglétéről.